Βιβλιοθήκη

Η Βιβλιοθήκη ΕΠΕΑΕΚ ολοκληρώθηκε το 2009 στο παλαιό κτίριο του 2ου Γυμνασίου Αργοστολίου με την τελική παραλαβή των βιβλίων.
     Το 2014 (με τον καταστροφικό σεισμό)  έγινε μετεγκατάσταση της βιβλιοθήκης, στις νέες εγκαταστάσεις του σχολείου (περιοχή Ξενία) αφού πρωτίστως είχε ετοιμαστεί μια αίθουσα ΠΡΟΚΑΤ για την υποδοχή των τίτλων βιβλίων που διαθέτει.  Όλο το εκπαιδευτικό προσωπικό με την βοήθεια μαθητών του Σχολείου, μετέφερε τότε, τόσο τα βιβλία όσο και τα έπιπλα (ράφια, ντουλάπια, γραφεία, τραπέζια, ΗΥ,  κ.α.).

Σήμερα, η Βιβλιοθήκη διαθέτει:

* 1500 τίτλους βιβλίων,
* 3 σταθερούς Η/Υ,
* φορητό βιντεοπροβολέα,
* φωτοτυπικό μηχάνημα,
* τηλεόραση και|
* διασύνδεση με το διαδίκτυο.

Διδάσκονται συχνά μαθήματα ένταξης και διεξάγονται δραστηριότητες/σεμινάρια με ομαδοσυνεργατική μέθοδο.

Κατηγορίες Βιβλίων : (Ανά Πεδίο)
Ανθρωπιστικών Σπουδών : Ελληνική & Ξένη Λογοτεχνία, Ιστορία, Γλωσσολογία, Αρχαία Γραμματική Φιλοσοφία, Λαογραφία, Παιδαγωγική, Κοινωνιολογία, Διάφορα Λευκώματα-Λεξικά κ.α.
Θετικών Επιστημών: Μαθηματικών, Πληροφορικής, Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας, Γεωγραφίας, Εγκυκλοπαίδειες κ.α.